
Панчевачки мост – реконструкција или рушење
Иако се годинама уназад говорило о неопходној санацији Панчевца, у септембру прошле године Зоран Дробњак је изјавио тотално супротну ствар, да је Панчевачки мост потребно срушити.
Реконструкција је немогућа и потпуно је неисплатива. Мост је оштећен све до самог темеља и време је за његово рушење, рекао је вршилац дужности директора ЈП Путеви Србије.
Може ли Панчевачки мост постати атракција?
Супротно ставу Дробњака наш комшија предлаже другачије решење за Панчевац.
Ваздухопловни инжењер Петар Матуновић, који је и члан УГ Бела Чапља, дао је своје визионарско решење за проблеме бициклистичког саобраћаја на Панчевачком мосту а уз то и претварање моста у зелени, енергетски независтан мост.
На овај начин би град Београд и Република Србија показали и доказали своју опредељеност ка урбаној мобилности и обновљивим изворима. У исто време би се времешни Панчевац осавременио и учинио ближим грађанима.
Решење подразумева постављање тунела за бициклисте на горњој површини моста. Употреба горњег дела моста за бициклистички саобраћај би учинила мост ближим грађанима, учинило би га лепшим а створило би и леп видиковац и јединствену београдску атракцију.
Бициклистички тунел би био прекривен соларним плочама како би стварао електричну енергију потребну за расвету моста и тунела током ноћи.

Природна оаза надомак Београда
Стаза за бицикле преко Панчевачког моста би омогућила повезивање планираног линијског парка са левом обалом Дунава и будућим Дунавским парком за који се грађани залажу. Дунавски парк би обухватио област од Панчевачког моста до моста на Тамишу, обухватајући и бару Рева тако чинећи једну просторну целину нетакнуте природе богате заштићеним врстама птица, биљног и животињског света.
Савремени композитни материјали као решење за Панчевац
Бициклистичка стаза била би лаке конструкције и не би изазивала оптерећења структуре моста.
Како од челника града и ЈП Путеви Србије долазе информације да се Панчевац мора рушити имжењер Матуновић, који се бави савременим композитним материјалима, тврди да се употребом истих може извршити ојачавање структуре моста и његових појединачних елемената како би му се продужио животни век и повећала носивост а како се то одавно ради у САД и Европи.